Brigette’s $28 Weekly Grocery Shopping Trip and Menu Plan for 6

I tried to keep our grocery spending lower this week – which will give me some wiggle room in the budget to make some bulk purchases the next couple of weeks! We’re going to visit family and friends back in Michigan, and while we’re there I’m excited to go to my all-time-favorite Amish bulk foods store, as well as the “Honey Farm” where we buy raw honey.

For meat this week, I will be cooking up a turkey from the freezer (I always stock up around Thanksgiving when they go on sale – and I’m down to the last one!), as well as venison (thankful for a husband who loves to hunt!). We’ll be using milk from the freezer.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Walmart

(Harris Teeter was running a 2-day sale last weekend on eggs, but rather than drive a few miles to Harris Teeter for just one thing, I price-matched at Walmart since it is less than a mile from our house)

2 cartons (30-ct each) eggs – $2.37 each (price-matched Harris Teeter) – $4.74

1 gallon Orange Juice (price-matched Food Lion) – $3.49

Total: $8.23

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Harris Teeter

(Super Doubles this week, up to $2 coupons – wahoo! I made two separate trips, and below is the combined totals)

2 packages Reynolds Cupcake Liners (@$1.19 each) – $2.38, used $1/2 Reynolds printable (doubled) plus $1/2 Harris Teeter evic – $0.62 MM on 2 after coupons

1 Gillette Deodorant – $5.49, used $2/1 Gillette printable (doubled) plus $2/1 Harris Teeter evic – $0.49 MM after coupons

2 cartons organic Evolution Organic Greens Juice ($3.99 each) – $7.98, used 2 $2/1 printable – NLA (doubled) – FREE after coupons

3 packages Perdue Simply Smart Chicken Nuggets (B1G1 @ 7.99) – $11.99, used 3 $2/1 Perdue printable (doubled) – FREE after coupons

2 (36-ct) packages Chinet Plates (B1G1 @ $3.69) – $3.69, used 2 $1/1 Chinet printable (doubled) – FREE after coupons

4 (40-ct) Truvia ($3.75) each – $15.00, used 4 $2/1 Truvia printable (doubled) – FREE after coupons

3 cartons So Delicious Coconut Milk ($1.50 each) – $4.50, used 3 $1/1 So Delicious Dairy Free Product, exp. 9/30/14 (SS 06/15/14) (doubled) – FREE after coupons

2 (6-ct) packs Zevia ($3.33 each) – $9.99, used 2 $2/1 Zevia printable (doubled) – FREE after coupons

4 boxes Muellers Pasta (B1G1 @ $1.99) – $3.98, used 2 $1/2 Mueller’s printable (doubled) – FREE after coupons

2 jars Earth Balance Peanut and Coconut Spread (@$2.50 each) – $5.00, used 2 $1/1 Earth Balance printable (doubled) – $0.50 each after coupons

2 packages Hefty plates (B1G1 @ $2.99) – $2.99, used $1/2 Hefty plates printable – $0.99 for 2 after coupons

3 boxes Horizons Macaroni and Cheese ($1.25 each) – $3.75, used $0.55/1 Horizons printable (doubled), $1/2 Horizons catalina printout (doubled), and $0.55/1 Harris Teeter evic – $0.10 for 3 boxes after coupons

2 boxes Cheerios ($2.00 each) – $4.00, used $1.10/2 printable (doubled) – $0.90 each after coupons

2 boxes Total ($2.00 each) – $4.00, used $1.10/2 printable (doubled) – $0.90 each after coupons

2 (24-ct) boxes Lipton Tea (B1G1 @$3.29) – $3.29, used 2 $0.75/1 Lipton printable (doubled) – $0.29 for 2 after coupons

2 Sweet Baby Rays Barbeque Sauce (B1G1 @ $2.29) – used $1/2 Sweet Baby Ray’s printable (doubled) – $0.29 for 2 after coupons

2 bags Lays Kettle Cut Chips ($2.50 each) – $5.00, used $1/1 printable – NLA (doubled) – $0.50 each after coupons

1 package Huggies Pull-Ups – $8.99 – used $2/1 Pull-Ups printable (doubled) plus $2/1 Harris Teeter evic – $2.99 after coupons

1 bag Milky Way Unwrapped Bites – $3.69, used $1/1 Unwrapped Bites from RP 06/15/22 insert (doubled – I needed these for a baking project for VBS) – $1.69 after coupons

Baking Powder – $1.27

1 bag (3-ct) Reduced Avocados – $1.00

~Received $2.15 refund at Customer Service for the Fiber One/Nature Valley Bars that rang up incorrectly last week

Total after all sales, tax and coupons: $12.23

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Local Farmer’s Market

3 heads of reduced Broccoli @ $0.79 each – $2.37

1 reduced Cabbage @ $0.29/lb – $0.97

1 head Romaine lettuce – $1.29

3.25 lbs reduced ripe Strawberries – $2.99

Total: $7.62

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fresh Produce from a Friend’s Garden

Total: Free  (Thanks, Kathryn!! :))

Weekly Total after all sales, tax, and coupons: $28.08

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Scrambled Eggs and Toast, Avocado Smoothies, Cereal x2, Oatmeal x2, Zucchini bread

Lunches

Macaroni and Cheese/Strawberries/Cucumber Slices, PB&J on Homemade Bread/Carrot Sticks, Build-Your-Own Tossed Salad with Hard Boiled Eggs, Grilled Cheese Sandwiches/Chips/Cucumbers, Veggie Omelettes/Strawberry Smoothies, Leftovers x2

Dinners

Meat Potato Quiche, Roasted Broccoli, Strawberries

Chicken Nuggets, Homemade Oven Baked French Fries, Sautéed Green Beans

Turkey, Mashed Potatoes and Gravy, Pull-Apart Oat Rolls, Tossed Salad

Best Chicken Pot Pie (I will be using turkey), Steamed Broccoli

Broccoli/Cheese Baked Potatoes, Easy Whole Wheat Muffins, Relish Plate

Grilled Turkey Burgers on Homemade Buns, Grilled Broccoli, Creamy Milk Rice

Venison Roast/Potatoes/Carrots in the Crockpot, leftover Pull-Apart Oat Rolls

Share This:

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

Read Newer Post
«
Read Older Post
»

Comments

  1. Maureen says

    I’d love to know about your favorite Amish bulk store, so that I can check it out. Thanks!

  2. ANGELA says

    you are so lucky that the stores double on coupons believe me here in Northern California there is no such thing; anyways great buys and enjoy your upcoming trip

    • Maria says

      Yep, I’ve seen people talk about double and triple coupons for years — no such thing here. Ever. :(

    • Brigette says

      I know I’m spoiled – and I wish all of you could live close to Harris Teeter – they are the BEST!

  3. Lesa says

    Where do you buy raw honey? I too would love to visit your bulk food store as I live in Michigan. Thank you for your post, you are inspiring!

    • Brigette says

      We buy honey from J and D’s Honeybees: 13521 Allman Rd. Concord, MI, 49237. Phone # 1-517-524-6024. It is fabulous raw honey at the cheapest price I’ve ever seen. (We pay anywhere from $25-$35 a gallon, depending on time of year and how much we buy at once). It is a small operation – run by a couple in their backyard – so if you go, call to make sure they are there. We’ve been there many times over the past 5-6 years, and it is about as fresh and organic as you will ever find! I will let you know the info about the bulk foods store next week after I go there. It is within 15 minutes of the honey place. Even though I have been there many times over the years, I am not sure of the address (I just know how to get there ;)). Since it is an Amish place, they don’t have a website or even a phone number! But they have the best prices on things like 50lb bags of wheat kernels (I grind my own), Oats, bulk spices, etc. They also have lots of other things like fresh homemade cheese. There is also Glei’s orchard in the same area (they DO have a website) which is also one of my favorites. I stock up on 10lb bags of honeycrisp apples (I buy “seconds”) for around $5-6.

      • Elizabeth H. says

        There is also a really good Mennonite Nulk food store called Country View Bulk Foods in Snover, MI. They do have a website that lists their address and phone number if you google if for the folks interested in a bulk food store in MI. It is a big store and they have great prices.

  4. says

    Man, I wish we had a Harris Tester. Those are some good deals. We had a store in MO that doubled coupons but only up to a dollar. I don’t think any stores in Seattle double coupons.

  5. Kris says

    Wish we had a Harris Teeter in California! No double coupons here and if they occasionally do, only up to $1. Would love to make a haul like that!

  6. Brigette says

    I SO wish all of you could live right next to Harris Teeter – they are the BEST! We moved here from MI last September (no HT in Michigan!), so it’s only the last 10 months that I have been completely spoiled by living within a few miles of one!!

  7. Heidi says

    I don’t clip coupons anymore; it seemed like I could never hit that sweet spot of having a coupon and finding the item on sale. Reading through your shopping post and all the great deals you scored, it almost motivates me to try it again….

  8. Melissa S says

    I live right where MI, IN and OH meet in the Angola, IN/Coldwater, MI area. There is an amish bulk food store called E&S Sales in Shipshewana, IN. It is AMAZING! When we go, they have cereal for 50 cents to 1 dollar on clearance. They generally have Jimmy Dean or Bob Evans sausage frozen for 1.50-2.50 a pound. We got some ‘bacon tips’ that were 1.50 a pound last time we went. It was totally like the ‘real’ bacon and super cheap. I lOVE it:D!

  9. april says

    Do you ever drink your frozen milk or do you just use it for cooking? Also can you thaw milk and then refreeze it in smaller portions ( I was given some frozen milk)?